Pingstkyrkan i Uddevalla vill vara en kyrka för dig som längtar efter gudsmöten, gemenskap och glädje.
Genom att vara en välkomnande, generös församling med socialt engagemang vill vi som kyrka
bidra till att få se förvandlade liv och en förvandlad stad. I Uddevalla, Bohuslän och utöver hela vår jord.
 
Vi hoppas att våra gudstjänster, våra samlingar och vår verksamhet ska få medföra en positiv utveckling i ditt liv.
Pingstkyrkan finns till för dig, för att stärka din situation i din vardag.

Varmt välkommen att besöka oss i Pingstkyrkan!


      

GUDSTJÄNST VARJE SÖNDAG KL 11

Lovsång, Predikan, Söndagsklubb för barn, Café efter gudstjänst

DU ÄR VÄLKOMMEN!


Gudstjänst  Söndagsklubb Lyssna på inspelningar

Hur leds församlingen?

Det finns många olika modeller i Bibeln för hur en församling kan ledas. Pingstkyrkan har valt följande modell: Inriktning, värderingar och det yttersta ansvaret för kyrkan sköts av Församlingsledningen med Pastorsteamet i spetsen. Församlingsledningen består av representanter från Äldste, Verksamhetsledare och Styrelse. Äldste leder bön och omsorg i församlingen samt vakar över läran.

Verksamhetsledarna ansvarar för våra olika löpande aktiviteter och Styrelsen bär det juridiska och formella ansvaret i vår förening, tillsammans med årsmötet. De arbetar med ekonomin och praktiskt stödjande funktioner till hela församlingens verksamhet. Hela teamet leds av vår föreståndare och vi är knytna till externa relationer med ex Pingst och andra församlingar. Ytterst sett vill vi tro att Gud leder sin församling och vakar över sina barn...
TEMA I MARS

TEMA I MARS

Klicka här...

Secondhand

Secondhand

Klicka här
PORTALEN
är platsen för dig

Du som ser Pingstkyrkan Uddevalla som din församling
Du som fungerar som eller vill bli volontär
Du som önskar ta ett nästa steg i din tro
Du som vill veta mer om Pingstkyrkan Uddevalla

Klicka här...BLOGGEN  |  MÖTESPLATSER  |  NÄSTA STEG  |  RÅD&TEAM
PÅ GÅNG  |  RESURSER  |  OM OSS  |  KONTAKT